Schneider Electric A9F74240 iC60N - Miniature Circuit Breaker - 2P - 40A - C Curve
Image
Image
Technical Data Sheets
Product Description
This Acti9 iC60N is a low voltage miniature circuit breaker (MCB). It is a 2P circuit breaker with 2 protected poles, 40A rated current and C tripping curve. The rated short circuit breaking capacity goes up to 20kA at 220VAC to 240VAC conforming to EN/IEC 60947-2 standard and 6000A at 400VAC conforming to EN/IEC 60898-1 standard. It complies with both industrial standard EN/IEC 60898-1 and residential standard EN/IEC 60947-2. This miniature circuit breaker protects circuits against short circuit and overload current.