Schneider Electric A9F54240 Acti 9 iC60H Mcb, 2P, 40A Curve C, 440V Ac, 100 → 133V Dc, 10 Ka Breaking Capacity
infotip-icon
View other Miniature Circuit Breakers - MCBs dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Range
Acti 9
Poles Description
2P
[In] Rated Current
40 A
Breaking Capacity
10 kA
Width
36 mm
This spec is not available in the specification table.
Depth
78.5 mm
Mounting Support
DIN Rail Mount
Series Name
iC60H
Length
85 mm
Tripping Characteristics
Type C
Circuit Breaker Type
MCB
Terminal Contact Type
Screw
Better World Product
Yes
Better World Verification
Green Premium
Tripping Mechanism
Thermal-Magnetic
Reset Actuator Type
Rocker Switch
Rated AC Voltage
440 V, 12 → 133 V, 220 → 240 V, 380 → 415 V
Rated DC Voltage
100 → 133 V