Schneider Electric A9F53440 Acti 9 iC60H Mcb, 4P, 40A Curve B, 440V Ac, 220 → 250V Dc, 10 Ka Breaking Capacity
infotip-icon
View other Miniature Circuit Breakers - MCBs dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Range
Acti 9
Poles Description
4P
[In] Rated Current
40 A
Breaking Capacity
10 kA
Width
72 mm
This spec is not available in the specification table.
Depth
78.5 mm
Mounting Support
DIN Rail Mount
Series Name
iC60H
Length
85 mm
Tripping Characteristics
Type B
Circuit Breaker Type
MCB
Terminal Contact Type
Screw
Better World Product
Yes
Better World Verification
Green Premium
Tripping Mechanism
Thermal-Magnetic
Reset Actuator Type
Rocker Switch
Rated AC Voltage
440 V, 12 → 133 V, 220 → 240 V, 380 → 415 V
Rated DC Voltage
220 → 250 V