Schneider Contactor 12A 1F+1O 24V 50/60 LC1D12B7
Image
Image
Technical Data Sheets
Product Description
Load Current Inductive: 12A
Relay Mounting: DIN Rail
Operating Voltage: 24VAC
Contact Configuration: 3NO
No. of Poles: 3 Pole
Switching Power AC3: 7.5kW
Switching Current AC1: 25A
Coil Voltage VAC Nom: 24V
Coil Voltage VDC Nom: -
Switching Power AC1: 2hp
Load Current Resistive: 25A
Switching Current AC3: 12A