Sandvik MAS-BT 403 to Corochuck™ 930-B40-P-12-145
Image
Image
Product Description
Adaptive interface machine direction (ADINTMS) MAS-BT403 -AD/B central/flange coolant - BT40
Adaptive interface workpiece direction (ADINTWS) Hydraulic Membrane chuck -metric: 12
Damping property (DPC) false
Coolant entry style code (CNSC) 7: decentral over flange and axial
Coolant exit style code (CXSC) 1: axial concentric exit
Coolant pressure (CP) 80 bar
Connection diameter (DCON) 12 mm
Functional diameter (DFC) 44.45 mm
Connection retention knob thread size (CRKS) M16
Kappa (z-axis rot) (KAP) 0 deg
Clamping length (LSC) 46 mm
Functional length (LF) 145 mm
Body diameter (BD1) 22 mm
Body diameter (BD2) 22 mm
Body diameter (BD3) 40 mm
Body diameter (BD4) 63 mm
Body length (LB1) 95.8 mm
Body length (LB2) 101.4 mm
Body length (LB3) 118 mm
Body length (LB4) 145 mm
Body half taper angle (BHTA1) 0 deg
Body half taper angle (BHTA2) 0 deg
Body half taper angle (BHTA3) 0 deg
Body half taper angle (BHTA4) 0 deg
Torque (TQ) 8 Nm