Pilz 787307 Pnoz X2P C 48-240VACDC 2n/o Safety Relay (standalone)
Brand:
Pilz
Model:
787307
Image
Image
Product Description
Safety relay (standalone), inputs: 1/2-channel wiring with detection of shorts across contacts, outputs: 2 N/O,automatic/manual start, UB = 48 - 240 V AC/DC, width 22.5 mm, plug-in spring-loaded terminals, monitoring of E-STOP, safety gates.
General data
  • Approval
    • CE
    • CCC
    • UKCA
    • cULus Listed
    • EAC (Eurasian)
    • TÜV
Electrical data
  • Supply voltage (V) 48 - 240 V
  • Type of supply voltage U1 AC/DC
  • Power consumption AC 3.5 VA
  • Power consumption DC 1 W
  • Inputs
    • Number of inputs 2
  • Semiconductor outputs
    • Number of semicond. outputs 0
Relay outputs
  • Utilisation cat. AC/DC1 stand. EN 60947-4-1
  • Voltage AC1 safety cont. 240 V
  • Max. current AC1 safety cont. 6 A
  • Voltage DC1 safety cont. 24 V
  • Max. current DC1 safety cont. 6 A
  • Utilisation cat. AC15/DC13sta. EN 60947-5-1
  • Voltage AC15 safety cont. 230 V
  • Max. current AC15 safety cont. 5 A
  • Voltage DC13 safety cont. 24 V
  • Safety contacts: AC at UL 240 VAC G. P.
  • Safety contacts: pilot duty B300, R300
  • Relay contact material AgSnO2
  • Addit. contact details relay + 0.2 µm Au
Environmental data
  • Climatic suitability to ... EN 60068-2-78
  • Ambient temperature -10 - 55 °C
  • Humidity rating 93 % r. h. at 40 °C
  • Condensation permitted? Not permitted
  • EMC to standard ...
    • EN 60947-5-1
    • EN 61000-6-2
  • Vibration to standard ... EN 60068-2-6
  • Clearance & creepage dist. to EN 60947-1
  • Overvoltage category III / II
  • Pollution degree clear.&creep. 2
  • Protection type, mounting
  • Protection type, housing IP40
  • Terminal protection type
Mechanical data
  • Mounting position any
  • Housing material lower section
  • Housing material front plate ABS UL 94 V0
  • Housing material upper part
  • Connection terminal Spring-loaded terminal
  • Terminal style plug-in
  • Height dimension 101 mm
  • Width dimension 22.5 mm
  • Depth dimension 121 mm