Pilz 751136 Pnozsigma Safety Relay (standalone) s6 C 48-240VACDC 3 n/o 1 n/c
Brand:
Pilz
Model:
751136
Image
Image
Product Description
PNOZsigma safety relay (standalone), two-hand control relay, inputs: Per pushbutton 1 N/O, 1 N/C, outputs: 3 N/O, 1 N/C, 1 SC, UB =48 - 240 V AC/DC, width: 22.5 mm, plug-in spring-loaded terminals, simultaneity monitoring with two-hand pushbutton.
General data
  • Approval
    • CCC
    • CE
    • UKCA
    • cULus Listed
    • KOSHA
    • EAC (Eurasian)
    • TÜV
Electrical data
  • Supply voltage (V) 48 - 240 V
  • Type of supply voltage U1 AC/DC
  • Power consumption AC 7 VA
  • Power consumption DC 3.5 W
  • Max. device circuit breaker Max. conductor cross section
  • Type of two-hand device to
  • Type of two-hand device III C
  • Inputs
    • Number of inputs 2
  • Semiconductor outputs
    • Number of semicond. outputs 1
    • Utilisation cat. to EN 60947-1 DC-12
Relay outputs
  • Utilisation cat. AC/DC1 stand. EN 60947-4-1
  • Voltage AC1 safety cont. 240 V
  • Max. current AC1 safety cont. 6 A
  • Voltage DC1 safety cont. 24 V
  • Max. current DC1 safety cont. 6 A
  • Utilisation cat. AC15/DC13sta. EN 60947-5-1
  • Voltage AC15 safety cont. 230 V
  • Max. current AC15 safety cont. 3 A
  • Voltage DC13 safety cont. 24 V
  • Safety contacts: AC at UL 240 VAC G.U. (same polarity)
  • Relay contact material AgCuNi
  • Addit. contact details relay + 0.2 µm Au
Environmental data
  • Climatic suitability to ... EN 60068-2-78
  • Ambient temperature -10 - 55 °C
  • Humidity rating 93 % r. h. at 40 °C
  • Condensation permitted? Not permitted
  • EMC to standard ...
    • EN 60947-5-1
    • EN 61000-6-2
  • Vibration to standard ... EN 60068-2-6
  • Clearance & creepage dist. to EN 60947-1
  • Overvoltage category III / II
  • Pollution degree clear.&creep. 2
  • Protection type, mounting
  • Protection type, housing IP40
  • Terminal protection type
Mechanical data
  • Mounting position any
  • Housing material lower section PC
  • Housing material front plate PC
  • Housing material upper part PC
  • Connection terminal Spring-loaded terminal
  • Terminal style plug-in
  • Height dimension 100 mm
  • Width dimension 22.5 mm
  • Depth dimension 120 mm