Parker P1AS025DS0100 M8115 Air Cylinder 100 Mm Stroke Length Bspp
infotip-icon
View other Pneumatic Cylinders dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Bore
25 mm
Cushioning Type
Bumpers
Cylinder Action
Double Acting
Cylinder Type
Round Body
Series
P1A
Number of Rods
Single Rod
Magnetic Piston
Magnetic Piston
Air Inlet
1/8" BSPP
Mounting Type
Nose, Pivot
Stroke Length
100 mm
Rod Rotation
Rotating Rod
Body Material
Stainless Steel
Spring Retraction Force
Not Applicable
Cylinder Repair
Non-Repairable
System of Measurement
Metric
Inlet Size
1/8"
Air Inlet Type
BSPP
Piston Rod Material
Stainless Steel
This spec is not available in the specification table.
Overall Width
Not Applicable
Overall Height
26.6 mm
Body Diameter
31 mm