Omron Industrial Automation A-20GQ-B7-K Microswitch, Plunger, Spdt, 20A, 500V
infotip-icon
View other Micro Switches dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Type
Snap Action
Microswitch Actuator
Plunger
Contact Configuration
SPDT
Contact Current Max
20 A
Max Operating Temperature
625 gf
Switch Terminals
Screw
This spec is not available in the specification table.
rohs Phthalates Compliant
YES
SVHC
No SVHC (27-Jun-2018)
Contact Voltage AC Nom
500 V AC
Contact Voltage DC Nom
250 V DC