Omron Industrial Automation A-20GD-B7-K Micro Sw, Spring Plunger, Spdt, 20A 500V
infotip-icon
View other Micro Switches dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Type
Snap Action
Microswitch Actuator
Short Spring Plunger
Contact Configuration
SPDT
Contact Current Max
20 A
Max Operating Temperature
625 gf
Switch Terminals
Screw
This spec is not available in the specification table.
rohs Phthalates Compliant
YES
SVHC
To Be Advised
Contact Voltage AC Nom
500 V AC
Contact Voltage DC Nom
250 V DC