Omron Electronic Components EE-SX3161-W11 Photo Interrupter, Panel
infotip-icon
View other Optical dimensions or variations
Please select at least one specification below.
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Sensor Output Type
NPN
SVHC
To Be Advised
Forward Current If
50 mA
Forward Voltage
1.2 V
Sensor Mounting
Panel / Chassis
Reverse Voltage Vr
4 V
Gap Width
3.2 mm
Aperture Width
1.1 mm