Omega PR-10L-3-100-1/4-2 Rtd Sensor, 100 Ohm, -50 to 250DEG C
infotip-icon
View other RTD Sensors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Product Range
PR-10 Series
Probe Material
316 Stainless Steel
Cable Length - Metric
1.01 m
Measured Temperature Max
250 °C
Measured Temperature Min
-50 °C
Probe Length
50.8 mm
This spec is not available in the specification table.
rohsCompliant
YES
rohsPhthalatesCompliant
YES
Cable Length - Imperial
40"
Resistance @ 0°C
100 ohm
RTD Accuracy
Class A
Cable Termination
Wire Leaded
RTD Type
Probe
Probe Diameter
6.35 mm