Omega HSRTD-3-100-A-40-E Rtd, 100 Ohm, -60 to 260DEG C
infotip-icon
View other RTD Sensors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Product Range
HSRTD Series
Probe Material
Nickel Plated Copper
Cable Length - Metric
1.01 m
Measured Temperature Max
250 °C
Measured Temperature Min
-60 °C
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
rohsPhthalatesCompliant
YES
SVHC
No SVHC (17-Jan-2022)
Cable Length - Imperial
40"
Resistance @ 0°C
100 ohm