Omega EWSA-PT100 Rtd Probe, 100 Ohm, -50 to 85DEG C
Brand:
OMEGA
Model:
EWSA-PT100
infotip-icon
View other RTD Sensors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Resistance
100 ohm
Sensing Temperature Min
-50 °C
Sensing Temperature Max
100 °C
Product Range
EWSA Series
Measured Temperature Max
85 °C
Measured Temperature Min
-40 °C
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
rohsPhthalatesCompliant
YES
SVHC
No SVHC (17-Jan-2022)
Resistance @ 0°C
100 ohm
RTD Accuracy
Class A
Probe Diameter
6 mm