Nichifu ICTBXTC-1.25-11 Chain Term Pin Polycarbonate 1.5MM²
Image
Image
Product Description
  • øF: 1.9mm / 0.07"
  • l: 11mm / 0.43"
  • L: 23 mm / 0.91"
  • H: 10mm / 0.39"
  • øD: 4.1mm / 0.16"
  • Wire Size Range for Stranded Wire (mm²): 0.3-0.75 (NC11A2) / 0.5-1.65 (NC11A)
  • AWG: 22-18, 20-16
  • Material (Connector Contact): Oxygen free copper (electro-tin-plated)
  • Material (Insulator): Polycarbonate
  • Rated Voltage: 600V
  • Insulator Temperature: -40°F to 257°F / -40°C to 125°C