Multicomp Pro MPQLJ010J050 Res, 1R, 5%, 50W, Wirewound
infotip-icon
View other Chassis Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Tolerance
± 5%
Overall Length
102 mm
Overall Width
28 mm
Overall Height
61 mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
1 ohm
Power Rating
50 W