Multicomp Pro MP0402X474K160CT Cap, 0.47UF, 16V, Mlcc, 0402
infotip-icon
View other Multilayer Ceramic Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Capacitance Tolerance
± 10%
Operating Temperature Max
85°C
Operating Temperature Min
-55°C
Product Width
0.5
mm
Product Length
1
mm
Capacitance
0.47 µF
Capacitor Terminals
Wraparound
Dielectric Characteristic
X5R
Voltage (DC)
16 V
Voltage Rating
16 V