Multicomp Pro MCWR12W8R20FTL Res, 8R2, 1%, 0.25W, 1206, Thick Film
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Series
MCWR12
Resistance
8.2 ohm
Power Rating
250 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
-200 ppm/°C to +400 ppm/°C
Series
MCWR12
Resistance
8.2 ohm
Power Rating
250 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
-200 ppm/°C to +400 ppm/°C
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
200 V
rohsCompliant
YES
Voltage Rating
200 V