Multicomp Pro MCWR08X3162FTL Res, 31K6, 1%, 0.125W, 0805, Thick Film
Series
MCWR08
Resistance
31.6 kohm
Power Rating
125 mW
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Series
MCWR08
Resistance
31.6 kohm
Power Rating
125 mW
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Voltage Rating
150 V
Voltage Rating
150 V
Product Description
  • 0805 (2012 metric) EIA size code
  • Resistance is 31.6Kohm (E96/E24) with ±1% tolerance
  • Maximum operating voltage (DC or RMS) is 150V and maximum dissipation at Tamb=70°C is 125mW
  • Temperature coefficient is ±100ppm/°C
  • High reliability and stability
  • Reduced size of final equipment
  • Lower assembly costs
  • Higher component and equipment reliability
  • Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
  • 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
  • 96% of customers would recommend to a friend