Multicomp Pro MCWR08W2R20FTL Chip Smd Resistor, Res, 2R2, 1%, 0.125W, 0805, Thick Film
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Tolerance
± 1%
Series
MCWR
Resistance
2.2 ohm
Power Rating
125 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
-200 ppm/°C to +400 ppm/°C
Package Size Code
0805 [2012 Metric]
Tolerance
± 1%
Series
MCWR
Resistance
2.2 ohm
Power Rating
125 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
-200 ppm/°C to +400 ppm/°C
Package Size Code
0805 [2012 Metric]
Voltage Rating
150 V
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
150 V