Multicomp Pro MCWR06X5900FTL Chip Smd Resistor, Res, 590R, 1%, 0.1W, Thick Film
Tolerance
± 1%
Series
MCWR
Resistance
590 ohm
Power Rating
100 mW
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Package Size Code
0603 [1608 Metric]
Voltage Rating
50 V