Multicomp Pro MCWR06X560 JTL Res, Thick Film, 56R, 5%, 0.1W, 0603
Series
MCWR06
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
56 ohm
Power Rating
100 mW
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Package Size Code
0603 [1608 Metric]
Length
1.6 mm
Width
0.85 mm
Series
MCWR06
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
56 ohm
Power Rating
100 mW
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Package Size Code
0603 [1608 Metric]
Length
1.6 mm
Width
0.85 mm
Voltage Rating
75 V
Voltage Rating
75 V