Multicomp Pro MCWR02X1200FAL Res, 120R, 1%, 0.05W, Thick Film
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Series
MCWR
Resistance
120 ohm
Power Rating
50 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Package Size Code
0201 [0603 Metric]
Series
MCWR
Resistance
120 ohm
Power Rating
50 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Package Size Code
0201 [0603 Metric]
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
25 V
rohsCompliant
YES
Voltage Rating
25 V