Multicomp Pro MCUMR25V475M4X5 Cap, 4.7µF, 25V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
25 V
Dimensions
4 (Dia.) x 5 mm
Capacitance
4.7 µF
Lifetime
1000 hours @ 85°C
Ripple Current
16 mA
Leakage Current
3 µA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Tolerance
± 20%