Multicomp Pro MCU1206R103KCT Cap, 0.01µF, 50V, 10%, X7R, 1206, Reel
infotip-icon
View other Multilayer Ceramic Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Capacitance Tolerance
± 10%
Operating Temperature Max
125°C
Operating Temperature Min
-55°C
Product Width
1.6
mm
Product Length
3.2
mm
Capacitance
10000 pF
Capacitor Terminals
Wraparound
Dielectric Characteristic
X7R
Voltage (DC)
50 V
Voltage Rating
50 V