Multicomp Pro MCU1206R103KCT Cap, 0.01µF, 50V, 10%, X7R, 1206
View Brand
Brand:
MULTICOMP PRO
Model:
MCU1206R103KCT
Technical Data Sheets
Technical Data Sheet (1.23MB) EN
Technical Data Sheet (877.82KB) EN
Specifications
View other
Multilayer Ceramic Capacitors
dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Find Selected Specs
Capacitance Tolerance
± 10%
Operating Temperature Max
125°C
Operating Temperature Min
-55°C
Product Width
1.6
mm
Product Length
3.2
mm
Capacitance
10000 pF
Capacitor Terminals
SMD
Dielectric Characteristic
X7R
Voltage (DC)
50 V
Voltage Rating
50 V