Multicomp Pro MCTF0603TTY1002 Res, Thin Film, 10K, 0.01%, 0.0625W, 0603
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
10 kohm
Power Rating
62.5 mW
Technology
Thin Film
Temperature Coefficient
± 10 ppm/°C
Package Size Code
0603 [1608 Metric]
Length
1.6 mm
Width
0.85 mm
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
50 V