Multicomp Pro MCTAEF-25N-V Switch, Spst, 0.025A, 24V, Smd
infotip-icon
View other Tactile Switches dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Height
1.7 mm
Contact Rating
50mA at 12VDC
Operating Force
1.96 N
Contact Current
25 mA
Switch Dimensions
6 mm x 3.8 mm
Actuating Force
200 gf
Insulation Resistance
100 Mohm