Multicomp Pro MCSR12X3R3 JTL Res, 3R3, 5%, 0.25W, 1206, Thick Film
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Series
MCSR 12
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
3.3 ohm
Power Rating
250 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
-200 ppm/°C to +400 ppm/°C
Package Size Code
1206 [3216 Metric]
Length
3.2 mm
Width
1.6 mm
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
200 V