Multicomp Pro MCSR08X47R0FTL Res, 47R, 1%, 0.125W, 0805, Thick Film
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Series
MCSR 08
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
47 ohm
Power Rating
125 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Package Size Code
0805 [2012 Metric]
Length
2.01 mm
Width
1.25 mm
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
150 V