Multicomp Pro MCSR06X1601FTL Res, 1K6, 1%, 0.1W, 0603, Thick Film
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Series
MCSR 06
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
1.6 kohm
Power Rating
100 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Package Size Code
0603 [1608 Metric]
Length
1.6 mm
Width
0.85 mm
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
75 V