Multicomp Pro MCSDRH73B-101MHF Inductor, 100UH, 20%
infotip-icon
View other Surface Mount Inductors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Inductance
100 µH
Inductor Construction
Shielded
Width
7.3
mm
Length
7.3
mm
Height
3.55
Inductance Tolerance
± 20%
Saturation Current
790 mA
RMS Current
860 mA
DC Resistance Max
0.589 ohm
Product Range
MCSDRH73B Series
This spec is not available in the specification table.
RoHS Compliant
YES
RoHS Phthalates Compliant
YES
SVHC
No SVHC (15-Jan-2019)
Lead Spacing
7 mm
No. of Pins
2 Pins
Power Inductor Case
7.3mm x 7.3mm x 3.55mm