Multicomp Pro MCSDRH125B-8R2MHF Inductor, 8.2µH, 20%, 2PINS
infotip-icon
View other Surface Mount Inductors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Inductance
8.2µH
Width
12.5
mm
Length
12.5
mm
Height
6
Saturation Current
7.6 A
RMS Current
7.7 A
Product Range
MCSDRH125B Series
This spec is not available in the specification table.
RoHS Compliant
YES
RoHS Phthalates Compliant
YES
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Power Inductor Case
12.5mm 12.5mm 6mm