Multicomp Pro MCSDC0805-180MU Inductor, 18UH, 1.6A, +20%
infotip-icon
View other Surface Mount Inductors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Inductance
18 µH
Inductor Construction
Unshielded
Width
7.8
mm
Length
8
mm
Height
5.3
Inductance Tolerance
± 20%
Saturation Current
2.6 A
RMS Current
1.6 A
DC Resistance Max
0.1 ohm