Multicomp Pro MCSD75-680KU Inductance:68µH
infotip-icon
View other Surface Mount Inductors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Inductance
68 µH
Inductor Construction
Unshielded
Width
7
mm
Length
7.8
mm
Height
5
Inductance Tolerance
± 10%
RMS Current
850 mA
DC Resistance Max
0.28 ohm
Product Range
MCSD75 Series
This spec is not available in the specification table.
RoHS Compliant
YES
RoHS Phthalates Compliant
YES
SVHC
No SVHC (15-Jan-2019)
Lead Spacing
3 mm
No. of Pins
2 Pins
Resonant Frequency
100kHz
Power Inductor Case
7.8mm x 7mm x 5mm