Multicomp Pro MCSD75-331KU Inductor, 330UH, 400MA, 10%
infotip-icon
View other Surface Mount Inductors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Inductance
330 µH
Inductor Construction
Unshielded
Width
7
mm
Length
7.8
mm
Height
5
Inductance Tolerance
± 10%
RMS Current
400 mA
DC Resistance Max
1.2 ohm
Product Range
MCSD75 Series
This spec is not available in the specification table.
RoHS Compliant
YES
RoHS Phthalates Compliant
YES
Power Inductor Case
7.8mm x 7mm x 5mm