Multicomp Pro MCSD106-302KU Inductor, 3MH, 10%, 2PINS
infotip-icon
View other Surface Mount Inductors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Inductance
3 mH
Inductor Construction
Unshielded
Width
10
mm
Length
9
mm
Height
6.5
Inductance Tolerance
± 10%
RMS Current
400 mA
DC Resistance Max
7 ohm
Product Range
MCSD106 Series
This spec is not available in the specification table.
RoHS Compliant
YES
RoHS Phthalates Compliant
YES
SVHC
No SVHC (15-Jan-2019)
Lead Spacing
3.5 mm
No. of Pins
2 Pins
Resonant Frequency
100kHz
Power Inductor Case
9mm x 10mm x 6.5mm