Multicomp Pro MCRH63V107M10X13 Cap, 100µF, 63V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
63 V
Dimensions
10 (Dia.) x 13 mm
Capacitance
100 µF
Lifetime
2000 hours @ 105°C
Ripple Current
285 mA
Leakage Current
189 µA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%