Multicomp Pro MCRH50V104M5X11 Cap, 0.1µF, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
50 V
Dimensions
5 (Dia.) mm
Capacitance
0.1 µF
Lifetime
2000 hours @ 105°C
Ripple Current
7 mA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%