Multicomp Pro MCRH35V107M8X11 Cap, 100µF, 35V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
35 V
Dimensions
8 (Dia.) x 11 mm
Capacitance
100 µF
Lifetime
2000 hours @ 105°C
Ripple Current
172 mA
Leakage Current
105 µA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%