Multicomp Pro MCRH25V477M10X16 Cap, 470µF, 25V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
25 V
Dimensions
10 (Dia.) x 16 mm
Capacitance
470 µF
Lifetime
2000 hours @ 105°C
Ripple Current
458 mA
Leakage Current
352.5 µA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%