Multicomp Pro MCRH100V477M16X32 Cap, 470µF, 100V, 20% Electrolytic Capacitor
Voltage
100 V
Dimensions
16 (Dia.) x 26 mm
Capacitance
470 µF
Lifetime
2000 hours @ 105°C
Ripple Current
880 mA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%