Multicomp Pro MCRH100V104M5X11 Cap, 0.1µF, 100V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
100 V
Dimensions
5 (Dia.) x 11 mm
Capacitance
0.1 µF
Lifetime
2000 hours @ 105°C
Ripple Current
8 mA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%