Multicomp Pro MCPWR12FTEA2702 Res, 27K, 1%, 1.5W, 2512, Thick Film
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Series
MCPWR
Resistance
27 kohm
Power Rating
1.5 W
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Package Size Code
2512 [6432 Metric]
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
500 V