Multicomp Pro MCPWR10FTEQ6802 Res, 68K, 1%, 0.75W, 2010, Thick Film
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Series
MCPWR
Resistance
68 kohm
Power Rating
750 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Package Size Code
2010 [5025 Metric]
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
400 V