Multicomp Pro MCPSRF0207FTDU0500 Res, 50R, 0.5W, Melf 0207
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Tolerance
± 1%
Series
CSRF
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
50 ohm
Technology
Metal Film
Temperature Coefficient
± 50 ppm/°C
Package Size Code
MELF 0207
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
350 V