Multicomp Pro MCPMR02SJ0220A10 Res, 22R, 5%, 2W, Axial, Metal Film
infotip-icon
View other Through Hole Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Power Rating
2 W
Product Range
MCPMR
Temperature Coefficient
± 350 ppm/°C
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
500 V
Operating Temperature Max
155 °C
Operating Temperature Min
-55 °C
Resistor Type
General Purpose
Product Length
6.5 mm
Resistance
22 Ohm
Product Diameter
2.5 mm