Multicomp Pro MCPKNPA3WJ0390AA9 Resistor, 39R, 5%, 3W, Axial
infotip-icon
View other Through Hole Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Power Rating
3 W
Product Range
MCPKNPA
Temperature Coefficient
± 300 ppm/°C
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
500 V
Operating Temperature Max
155 °C
Operating Temperature Min
-55 °C
Resistor Type
Anti-Surge
Product Length
17.5 mm
Resistance
39 Ohm
Product Diameter
6.5 mm