Multicomp Pro MCPKNPA1SJ0150A10 Resistor, 15R, 5%, 1W, Axial
infotip-icon
View other Through Hole Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Power Rating
1 W
Product Range
MCPKNPA
Temperature Coefficient
± 400 ppm/°C
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
500 V
Operating Temperature Max
155 °C
Operating Temperature Min
-55 °C
Resistor Type
Anti-Surge
Product Length
10 mm
Resistance
15 Ohm
Product Diameter
3.5 mm