Multicomp Pro MCNP16V106M5X11 Cap, 10µF, 16V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
16 V
Dimensions
5 (Dia.) x 11 mm
Capacitance
10 µF
Lifetime
2000 hours @ 85°C
Ripple Current
40 mA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Tolerance
± 20%